Słodka historia Wuzetki
Słodka Wuzetka to już klasyka. Wuzetka to symbol Warszawy popularny niczym pączki od Bliklego lub papieskie kremówki. Wuzetki, dostępne w niemal każdej cukierni, osładzają nam życie już od ponad sześćdziesięciu lat. Skąd pochodzi nazwa WZ, którą wszyscy znamy?
CIASTKO KONKURSOWE
Mało kto wie, że wuzetka powstała, jako jedno w ciast w konkursie organizowanym przez Cech Rzemiosł Spożywczych. Tematem owego konkursu było wymyślenie nowego ciastka, które stałoby się symbolem Warszawy. Zwycięskim deserem okazała się? właśnie Wuzetka!
NAZWA WUZETKI
Podobno historii powstania samej nazwy Wuzetki jest kilka, niemniej jednak dwie z nich wydają się być najbardziej wiarygodne.
Według pierwszej teorii nazwa pochodzi z przełomu lat 40. i 50. XX od Trasy Wschód-Zachód (W-Z) symbolu powojennej, dźwigającej się z gruzów i wkraczającej w nowoczesność Warszawy, która była jedną z największych inwestycji realizowanych w tym czasie. Ponadto deser miał być podawany w kawiarni przy wspomnianej trasie W-Z.
Według drugiej teorii nazwa deseru powstała w wyniku fonetycznego przekształcenia skrótowca WZK, używanego często przez gospodynie, który znaczył mniej więcej „wypiek z czekoladą i kremem” lub „wypiek z kremem”. Panie postanowiły uprościć nazwę WZK, skracając ją właśnie do WZ.
Trudno stwierdzić, która z tych teorii przybliża nas do prawdy. Nie możemy jednak odmówić Wuzetce ponadczasowego charakteru. Jej słodki, kremowy smak powstały z połączenia biszkoptu, dżemu, bitej śmietany i pomady czekoladowej bezustannie nas zachwyca. Jedzmy Wuzetkę. Przybliżajmy jej historię naszym dzieciom. To część naszej powojennej historii, możemy być z niej dumni.