Zaproś pszczoły na balkon

Czy wiesz, jaki wspólny element łączy poranną kawę, warzywa i owoce, kwiaty ozdabiające Twój dom, a także tkaniny bawełniane, które nosisz na co dzień? Wszystkie te elementy powstały dzięki pracy owadów zapylających, których głównym przedstawicielem są pszczoły. W naszym klimacie owady zapylają ponad 80% gatunków roślin. Chyba nie trudno przewidzieć katastrofę, która miałaby miejsce na ziemi, gdyby tych owadów zabrakło! Ucierpiałoby rolnictwo, sadownictwo, cała  ludzkość. W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół dziko żyjących. Spośród nich, aż 220 gatunków jest zagrożonych wyginięciem! 

CO SZKODZI PSZCZOŁOM?

Pszczołom szkodzą przede wszystkim wszechobecne pestycydy, ale także ciągłe ograniczanie przestrzeni, w których mogą się schronić. Ciągle słyszysz o likwidacji kolejnych terenów zielonych, a nasze parki i ogródki, w których dawniej trawa i krzewy rosły wolno, zastępuje się równo przystrzyżonymi trawnikami, w których owad nie znajduje dla siebie miejsca.

insect-house-403524_960_720HOTELE DLA OWADÓW

Budowa hotelu dla owadów nie wymaga precyzyjnych przygotowań, mimo tego może być doskonałą zabawą dla całej rodziny. Satysfakcja z wykonanego dzieła z pewnością pozostanie z Tobą na długo. Hotel dla zapylaczy zbudujesz z kilku kawałków drewna z otworami lub starych desek, odrobiny słomy i garści patyków. Pszczoły nie potrzebują luksusów, zbudowane miejsce powinno zapewnić im jedynie schronienie przed deszczem, miejsce na budowę gniazd i spokojne przezimowanie.

PRZYGARNIJ MAŁEGO ZAPYLACZA

Nawet jeśli nie możesz pomóc owadom na większą skalę, każdy z nas może pomóc pszczołom sadząc w swoim ogrodzie kilka roślin miododajnych. Rośliny te są niezbędnym elementem ekosystemu, dostarczają owadom pokarmu jakim jest pyłek i nektar. Kwiaty roślin miododajnych przepięknie pachną, więc Ty także będziesz mieć z nich pożytek. Nie masz ogrodu? Posadź choć jedna roślinę w doniczce na balkonie. Nie masz czasu dbać o balkon, czy ogródek? Uwierz mi, jest mnóstwo roślin miododajnych, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

NIE UCIEKAJ PRZED PSZCZOŁĄ

Zdecydowana większość dziko żyjących gatunków pszczół ma spokojne i dość łagodne usposobienie. Owszem, mogą użądlić, ale zwykle jest to spowodowane konkretną sytuacją zagrożenia, schwytaniem lub przyciśnięciem przez człowieka. Zła sława pszczół związana jest z częstym myleniem pszczoły z osą. Osy owszem, są agresywne i szybko atakują każdego, kto stanie im na drodze. Osa, w przeciwności do pszczoły, nie boi się utraty żądła i śmierci w sytuacji ataku na ofiarę. Pszczoła, która zaatakuje człowieka, musi liczyć się z tym, że jest to ostatni atak w jej życiu – zaraz po użądleniu ginie.

breakfast-5480_960_720


JAKIE MIODODAJNE ROŚLINY POSADZISZ NA BALKONIE?

Lawenda, jeżówka purpurowa, kocimiętka, koniczyna biała, kulik, wrzosy, winobluszcze, bluszcz pospolity – na pewno choć jedną z tych roślin mógłbyś posadzić na balkonie. Zajmujesz się ogródkiem? Nie usuwaj mniszka lekarskiego (pospolicie zwanego mleczem). Przez wielu uznawany za chwast, nakarmi owady wiosną.

DROGOCENNY MIÓD

Miód wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany. Ma właściwości antybakteryjne – niektóre bakterie zwalcza lepiej niż antybiotyki. Do tego miód świetnie sprawdza się jako kosmetyk.
  • Miód spadziowy ma charakterystyczny zielonkawy kolor i korzenny smak, ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
  • Miód lipowy ma jasnożółtą barwę i ostry smak, z wyczuwalnym posmakiem lipy. Leczy przeziębienia i grypę, ma działanie antybiotyczne, przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Ułatwia zasypianie, łagodzi stres i równoważy ciśnienie.
  • Miód wrzosowy ma barwę ciemnobrunatną, po skrystalizowaniu pomarańczową. charakteryzuje się ostrym, gorzkim smakiem. Leczy schorzenia układu moczowego, kamicę nerkową, zapalenia jelit i biegunkę. Ze względu na antyseptyczne właściwości, po miód wrzosowy warto sięgnąć w stanach zapalnych jamy ustnej.
  • Miód rzepakowy jest słodki, ale z gorzkawą nutą i odznacza się słomkowym kolorem. Zawiera olejki eteryczne, goryczki, witaminy, aminokwasy i dużą ilość glukozy. Ma właściwości detoksacyjne, jest łagodny dla wątroby. Leczy schorzenia serca, stany zapalne górnych dróg oddechowych. Przyśpiesza gojenie się ran i chroni przed zakażeniem.
  • Miód wielokwiatowy ma żółtą barwę, po skrystalizowaniu przybiera kolor jasnobrunatny. Jest bardzo słodki. Leczy anemię, zmęczenie, zapalenie gardła, przeziębienie, choroby serca. Pomaga regulować ciśnienie i wspomaga walkę z alergiami, dodaje energii.
  • Miód akacjowy zawiera dużą ilość fruktozy, izoflawony, glikozydy. Przybiera bardzo jasną barwę, niemal przezroczystą. Miód akacjowy przyśpiesza regenerację błon śluzowych żołądka, przez co zapobiega chorobom wrzodowym żołądka i dwunastnicy, wspomaga trawienie. Leczy schorzenia nerek i dróg moczowych. Ma działanie bakteriobójcze i moczopędne.

Czy przekonaliśmy Cię, że warto zaadoptować niewielkie, przyjazne pszczoły?