Jasne czy ciemne, czy musimy wybierać?

bread-399286_640Istnieje bardzo wiele różnych opinii o pieczywie. Są osoby, które nie wyobrażają sobie śniadania i kolacji bez jasnej kajzerki lub bagietki, inni jedzą tylko pełnoziarniste pieczywo ciemne. Są osoby, które całkowicie wykreślają pieczywo z jadłospisu, inni wypiekają je samodzielnie.

Która z tych osób ma rację? Myślimy, że po części każda z nich. Nie należy ani całkowicie rezygnować z pieczywa, ani przesadzać z jego spożywaniem do każdego posiłku. Poznaj zalety jasnego i ciemnego pieczywa i spożywaj je regularnie w jednakowych ilościach. Organizm, któremu gwarantujemy jednostajne dostarczanie pożądanych składników pieczywa ciemnego i jasnego podziękuje nam za to w przyszłości.

Pieczywo jasne:

  • W porównaniu z pieczywem ciemnym posiada mniej błonnika, dlatego też kajzerkę łatwiej strawić od np. grahamki. Jeśli skarżymy się na wrażliwość jelita lub dopadły nas biegunki, lepiej wybrać pieczywo jasne.
  • Jest niezastąpione w kuchni – przygotujemy z niego naturalną bułkę tartą, która nie będzie zawierać żadnych niepożądanych składników. Bez kajzerki nie przygotujemy grzanek do zupy, często stosujemy je przygotowując np. pasztety drobiowe.
  • Możemy je zamrażać. Po rozmrożeniu jest tak świeże, jak dopiero co kupione. Dlaczego nie zamrażamy pieczywa ciemnego? Ponieważ jest wilgotniejszy i pod wpływem niskiej temperatury traci wodę, po rozmrożeniu może się kruszyć.

Pieczywo ciemne:

  • Indeks glikemiczny pieczywa ciemnego jest dość niski, oznacza to, że zaspokaja apetyt na dłużej.
  • Spośród wszystkich rodzajów pieczywa jest najbogatszy w witaminę B. Dzięki witaminie B mamy zdrową skórę, wpływa też pozytywnie na układ nerwowy. Chleb razowy dostarcza dodatkowo żelaza, cynku i magnezu.
  • Ma dobre właściwości odchudzające i jest niskokaloryczny. Kromka chleba żytniego ma około 50 kcal mniej od kromki pieczywa jasnego. Zawiera też błonnik, poprawiający perystaltykę jelit i spowalnia wchłanianie cukru. Zapobiega powstawaniu cukrzycy typu B i obniża poziom cholesterolu.

Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie dla prawidłowo odżywiającego się zdrowego człowieka proponuje następujący udział poszczególnych grup pieczywa w całodziennej racji pokarmowej:

  • 15% – ciemne (razowe) pieczywo pszenne lub żytnie
  • 20% – jasne pieczywo pszenne
  • 65% – mieszane pieczywo żytnio-pszenne lub jasne pieczywo żytnie

Jedzmy więc chleb – do dzieła : )