Piramida zdrowego żywienia.

piramida_zywienia


Wracamy do podstaw. Czym właściwie jest piramida zdrowego żywienia? Czy potrafilibyście opowiedzieć o głównych zaleceniach dotyczących codziennej, zrównoważonej diety?  Piramida zdrowego żywienia to praktyczne zalecenia zestawienia porcji żywieniowych produktów spożywczych, przedstawiana w postaci graficznej piramidy.

Kolejne poziomy piramidy określają grupy produktów i ich ilości, jakie powinniśmy spożywać. Piramidę opracowano w Stanach Zjednoczonych przez Departament Rolnictwa oraz Departament Zdrowia i Opieki Społecznej. Polscy dietetycy wprowadzili nieznaczne zmiany zalecanych liczby porcji niektórych grup produktów, w celu przystosowania jej do polskich warunków żywieniowych.

Podstawa piramidy

Podstawę piramidy i codziennej diety stanowią produkty zbożowe, kasze, otręby, ryż, płatki owsiane, rośliny strączkowe i ziemniaki, makarony oraz wszelkiego rodzaju pieczywa pełnoziarniste i wypieki z mąki razowej, których zaleca się spożywać około 6 porcji dziennie.

Drugi poziom

Drugi poziom piramidy to 4 porcje warzyw i 3 porcje owoców, o których tak często zapominamy lub nie spożywamy ich w ogóle. Dodatek warzyw i owoców powinien być obecny przy prawie każdym naszym posiłku.

pasta-663096_960_720


Trzeci poziom

Trzeci poziom to 2 do 3 porcji mleka i produktów mlecznych oraz 2 do 3 porcji mięsa, ryb, jaj, nasion roślin strączkowych lub orzechów.

Czwarty poziom

Na szczycie piramidy znajdują się produkty, których spożycie powinniśmy maksymalnie ograniczać, są to tłuszcze i słodycze.

Planowanie jadłospisu

Planując jadłospis najbardziej wskazane jest rozłożenie spożywanych pokarmów na 5 posiłków dziennie. Produkty zbożowe powinny być obecne prawie w każdym posiłku, warzywa i owoce w trzech posiłkach, mogą także całkowicie zastąpić jeden posiłek. Produkty pochodzenia mlecznego dodajemy do dwóch lub trzech posiłków, a mięso spożywamy jednym lub w dwóch posiłkach dziennie.

Dlaczego lepiej spożywać więcej mniejszych posiłków?

Mniejsze objętościowo posiłki są lepiej trawione i przyswajane co pozwala na bieżące wykorzystywanie składników odżywczych w procesach metabolicznych. Nieregularne spożywanie posiłków powoduje braki szybko zużywanych składników pokarmowych. Poza tym, po obfitym posiłku organizm zużywa dużo energii na trawienie, a układ pokarmowy i narządy wewnętrzne są nadmiernie przeciążone.

Gdy nie udaje nam się zjeść kilku mniejszych posiłków, a w zamian za nie spożywamy jeden obfity, organizm nie ma możliwości bieżącego zużycia przyswojonego pokarmu i magazynuje go w postaci tak bardzo niepożądanych rezerw tłuszczowych. Osłabiamy także sprawność działania układu odpornościowego, który nadmiernie angażuje się  w transport tłuszczów do tkanek.