Najdroższe przyprawy świata.
Zastanawialiście się kiedyś jak cenne są przyprawy, których na co dzień używamy? Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że przyprawy są jednymi z najdroższych produktów spożywczych, z jakimi mamy styczność. Zobaczcie, które z nich są najcenniejsze.
Szafran
Najdroższą przyprawą na świecie jest szafran. Szafran, to nic innego jak wysuszone pręciki i znamiona krokusa uprawnego. Dlaczego szafran jest taki drogi? Aby uzyskać kilogram tej przyprawy należy zebrać około 150 000 kwiatów, z których zrobiona zostanie przyprawa. W zależności od jakości i pochodzenia za kilogram szafranu zapłacimy do 32 000 złotych.
Szafran pochodzi z Azji Mniejszej. Dawniej używany był w medycynie jako specyfik na obniżenie gorączki, uspokojenie, na poprawę pracy wątroby i przy produkcji barwników. Szafranowi przypisywane są cechy rozweselania i podniecenia umysłu.
Wysoka cena przyprawy absolutnie nie odstrasza smakoszy, szafranu, tak jak każdej innej przyprawy, używa się w bardzo małych ilościach. Dwie nitki szafranu nadają potrawie intensywnego smaku, jednocześnie ją barwiąc. Szafranu należy używać z umiarem, ponieważ w nadmiernej ilości sprawia, że danie robi się gorzkie, a dawka o wadze 20 g może być dla człowieka śmiertelna.
Goździki
Goździki to nic innego, jak nierozkwitłe, wysuszone pąki kwiatowe wiecznie zielonego drzewa goździkowego. Największym producentem goździków jest Tanzania, ale najlepsza przyprawa uzyskiwana jest w Azji. Goździki azjatyckie są warte około 400 złotych za kilogram.
Aromat goździków doskonale komponuje się z przetworami owocowymi – kompotami, dżemami, ponczami, nalewkami, duszoną wołowiną oraz z grzanym piwem i winem.
Goździki słyną z właściwości znieczulających i odświeżających. Pomogą w przypadku dolegliwości bólowych – wszystko dzięki zawartemu w nich eugenolowi, który ma właściwości lekko znieczulające. Kilka gramów goździków dziennie wspomaga produkcję insuliny i obniża poziom cholesterolu we krwi.
Kardamon pochodzi z Azji i jest jedną z najstarszych przypraw świata. Obecnie uprawia się go również w Ameryce Środkowej. Ma delikatny korzenny aromat, dzięki czemu świetnie nadaje się do przyprawiania kawy. Przy okazji poprawia apetyt. Przyprawa osiąga ceny 50-300 zł/kg.
Kardamon zaliczony jest do najdroższych przypraw na świecie, jednak istnieje wiele gorszej jakości odmian tej rośliny, takich jak siam, kardamon nepalski czy jawajski. Jedynie kardamon malabarski (Elettaria cardamomum) jest prawdziwy.
Kardamon jest częstym dodatkiem dań curry oraz ważnym składnikiem potraw z ryżu. Czesto stosowany jest jako przyprawa aromatyzująca pikle, szczególnie marynowane śledzie, grzane wino, a także jako dodatek do dań mięsnych, drobiu i skorupiaków.
Wanilia
Wanilia pochodzi z Meksyku i do połowy XIX wieku używana była wyłącznie jako lekarstwo. Do połowy XIX wieku była traktowana wyłącznie jako lekarstwo. Świeża laska wanilii, która wyglądem przypomina fasolkę szparagową, jest pozbawiona zapachu. Zapach pojawia się dopiero po poddaniu jej procesowi fermentacji, podczas którego brązowieje. Na cudowny zapach wanilii składa się około 200 substancji aromatycznych, z których główną jest wanilia. Wanilię można otrzymać syntetycznie, jednak jej jakość jest znacznie niższa od naturalnej. Kilogram najlepszej jakości lasek wanilii kosztuje 1200 zł.
Wanilia posiada wiele niekulinarnych zastosowań, takich jak aromatyzowanie perfum, cygar i likierów, podnosi smak wielu słodkich dań: puddingów, ciast, kremów, sufletów i lodów. Aromat waniliowy można wyczuć w wielu wyrobach czekoladowych i cukierniczych.
Intensywny zapach i smak sfermentowanej wanilii stosowany jest także w przemyśle perfumeryjnym, a także w branży kosmetycznej. Wanilia ma doskonałe właściwości pielęgnacyjne – zmiękcza, nawilża i tonizuje.
Cynamon
Cynamon wytwarzany jest z kory tropikalnego, wiecznie zielonego drzewa cynamonowca cejlońskiego. Kora i liście wytwarzają intensywny, specyficzny, wszystkim znany aromat. Istnieje wiele gatunków cynamonu, jednak najlepszy rośnie wzdłuż pasa wybrzeża w pobliżu Kolombo. W starożytnym Egipcie cynamon używany był w medycynie oraz jako dodatek do napojów. W średniowiecznej Europie wraz z imbirem był podstawowym składnikiem wielu receptur.
Spożywanie zaledwie pół łyżeczki cynamonu dziennie może obniżyć poziom cukru we krwi, cholesterolu i trójglicerydów nawet o 20%. Jest lekko wiatropędny, wykorzystywany do leczeniu nudności i wzdęć.
W naszych kuchniach przyprawa jest używana najczęściej jako dodatek do słodkich wypieków i deserów owocowych. Doskonale komponuje się z gruszkami i jabłkami.
Cynamon z drzewa cejlońskiego kosztuje nawet 700 zł/kg.